📞 +1 877-742-2878
Product images shown are for illustration purposes only
and may not be an exact representation.
| Notes | EchoBeam Series 80 GHZ General purpose Radar Liquid & solids level sensor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2 |
The LR81-0100 radar sensor offers continuous level monitoring up to 32.8' (10m) for liquids and 16.4' (5m) for solids, transmitting a 4-20 mA signal output. Its wireless programmability via Bluetooth using our LevelTapTM App simplifies setup and adjustments, enabling real-time monitoring and status confirmation of linked sensors. Capable of measuring various substances with dielectric constants of 1.6, including water, chemicals, petroleum-based liquids, pellets, grains, powders, or aggregates,
It suits a range of applications such as tanks, sumps, lift stations, weirs, canals, reservoirs, bins, conveyors, or transfer stations.
Key Features:
| Brand | Flowline |
|---|---|
| Product Type | Sensor |
| Max Temperature | 176° F |
| Max Pressure | 43.5 psi |
| Enclosure | Type 6P (IP68) |
| Configuration | LevelTap App (iOS & Android) |
| Dead Band | 0 in |
| Enclosure Material | PVDF |
| Signal Output | 4-20 mA, two-wire |
| Notes | EchoBeam Series 80 GHZ General purpose Radar Liquid & solids level sensor |
| Documentation | Flowline Level Sensor Documents |