📞 +1 877-742-2878
Product images shown are for illustration purposes only
and may not be an exact representation.
| Notes | AODD Pump, Non-Metallic, Expert Series, 3" DIN 8-Hole Flange Connections, PP Center Section, PP Wetted Parts, SS Hardware, PVDF Seat, Santoprene Ball, Santoprene Diaphragm, Rev A |
|---|---|
| Weight (lbs) | 170 |
Features:
Accessories:
General Description:
| Brand | ARO |
|---|---|
| Product Type | Pump |
| Product Series | EXP Series |
| Material - Diaphragm | Santoprene |
| Application | Air Operated Pump |
| Inlet/Outlet Connection Type | DIN Flange |
| Solids Handling | 3/8 in |
| Material - Balls | Santoprene |
| Material - Fluid Caps and Manifold | Polypropylene |
| Material - Seats | PVDF |
| Max Air Inlet Pressure | 120 psi (8.3 bar) |
| Max Flow | 285 gpm (1079 lpm) |
| Max Fluid Pressure | 120 psi (8.3 bar) |
| Max Temperature | 200°F (93°C) |
| Noise Level | 85.3dB(A) |
| Notes | AODD Pump, Non-Metallic, Expert Series, 3" DIN 8-Hole Flange Connections, PP Center Section, PP Wetted Parts, SS Hardware, PVDF Seat, Santoprene Ball, Santoprene Diaphragm, Rev A |
| Displacement | Positive Displacement |