📞 +1 877-742-2878
Product images shown are for illustration purposes only
and may not be an exact representation.
| Notes | Double Diaphragm Pump, EXP Series |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25 |
A double diaphragm pump is a positive displacement pump that uses two sets of flexible membranes to pump fluids and a series of check valves to ensure fluid can only travel in one direction through the chamber. Pump cycling will begin as air pressure is applied. Air-operated diaphragm pumps utilize a pressure differential in the air chambers to alternately create suction in the fluid chambers.
| Brand | ARO |
|---|---|
| Product Type | Pump |
| Product Series | EXP Series |
| Material - Diaphragm | Santoprene |
| Application | Air Operated Pump |
| Inlet/Outlet Connection Type | ANSI / DIN Flange |
| Inlet Size | 1 in |
| Outlet Size | 1 in |
| Solids Handling | 1/8 in |
| Material - Balls | Santoprene |
| Material - Seats | PVDF |
| Max Air Inlet Pressure | 120 psi (8.3 bar) |
| Max Flow | 53 gpm (200.6 lpm) |
| Max Temperature | 200°F (93°C) |
| Noise Level | 85.0 dB(A) |
| Material - Hardware | Stainless Steel |
| Notes | Double Diaphragm Pump, EXP Series |
| Displacement | Positive Displacement |