📞 +1 877-742-2878
Product images shown are for illustration purposes only
and may not be an exact representation.
| Notes | 1" PW Series Metallic Diaphragm Pump |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.2 |
Ingersoll Rand / ARO Diaphragm Pumps provide stall-free, ice-free operation. Their patented “Unstallable” unbalanced air valve design avoids stalling issues associated with other pumps. The “Quick-Dump” exhaust valves divert cold exhaust air from ice-prone components, preventing freezing. Backed by a five-year warranty, we have the most reliable pump line on the market today.
| Brand | ARO |
|---|---|
| Product Type | Pump |
| Product Series | EXP Series |
| Material - Diaphragm | Santoprene |
| Application | Air Operated Pump |
| Inlet/Outlet Connection Type | NPTF |
| Outlet Size | 1-1/2 in |
| Solids Handling | 1/8 in |
| Material - Balls | Santoprene |
| Material - Seats | Santoprene |
| Max Air Inlet Pressure | 120 psi (8.3 bar) |
| Max Flow | 60.0 gpm (227.1 lpm) |
| Max Fluid Pressure | 120 psi (8.3 bar) |
| Max Temperature | 225°F (107.2°C) |
| Noise Level | 80.6 dB(A) |
| Material - Hardware | Plated Steel |
| Notes | 1" PW Series Metallic Diaphragm Pump |
| Displacement | Positive Displacement |